instagram

Instagram Kullanım Koşulları – 3 (Verdiğiniz Taahhütler)

Yanlış okumadınız. Siz verdiniz bu taahhütleri. Ortada bir sözleşme var. Bir tarafta META şirketi ve bir tarafta da siz.  META şirketinin bize sunduğu hizmetleri ilk yazımızda belirtmiştik. Şimdi sıra bizden ne beklediğine geldi.

Verdiğiniz Taahhütler

Bizim Hizmeti sağlama yönündeki taahhüdümüze karşılık olarak sizin de bize aşağıdaki taahhütleri vermeniz gerekmektedir.

Aynen yukarıdaki cümleleri yazmış. Açık açık belirtmiş kullanıcılardan ne istediğini. Böyle bir giriş yaptıktan sonra bazı yasal konuları dile getirmiş.

Instagram’ı Kullanabilecek Kişiler. Hizmetimizin isteyen herkesin katılabildiği, olabildiğince açık bir ortam olmasını, ancak bir yandan da emniyetli, güvenli ve yasalara uygun kalmasını istiyoruz. Bu nedenle, Instagram topluluğuna katılmadan önce birkaç kısıtlamayı kabul etmeniz gerekiyor.

Burada bahsettiği kısıtlamalar aşağıda belirtilmiş:

 •     En az 13 yaşında veya ülkenizde Instagram’ı kullanmak için gereken asgari yasal yaşta olmanız gerekir.
 •   Yürürlükteki yasalar gereği Hizmetimizin herhangi bir parçasını almanızın veya geçerli bir engelli taraf listesinde yer alıyorsanız ödemeyle ilişkili Hizmetlerle etkileşimde bulunmanızın yasaklanmamış olması gerekir.
 •     Hesabınızın daha önce yasaları veya herhangi bir ilkemizi ihlal etmeniz nedeniyle kapatılmamış olması gerekir.
 •     Herhangi bir cinsel suçtan hüküm giymemiş olmamanız gerekir.

Kısıtlamaların nasıl kontrol edileceği ile ilgili bir bilgiye rastlamak mümkün değil. Bu başlık altındaki kısıtlamaların

Instagram’ı Kullanarak Yapamayacağınız Eylemler

Büyük bir topluluğa güvenli ve açık bir Hizmet sunabilmemiz için herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir.

Başkasının kimliğine bürünemez veya doğru olmayan bilgiler veremezsiniz.

 • Yasalara aykırı, yanıltıcı veya dolandırıcılık amaçlı herhangi bir şey yapamaz, yasadışı veya yetkisiz amaçlarla herhangi bir eylem gerçekleştiremezsiniz.
 • Özellikle Instagram Topluluk Kuralları, Meta Platform Koşulları ve Geliştirici İlkeleri ve Müzik Kuralları dahil olmak üzere ilkelerimizi veya bu Koşulları ihlal edemezsiniz (veya ihlal etmesi için başkalarına destek veya teşvikte bulunamazsınız).
 • Hizmetin arzulanan çalışma biçimine müdahale edecek veya olumsuz etkide bulunacak herhangi bir şey yapamazsınız.
 • İzinsiz yollarla hesap oluşturma, bilgilere erişme veya bilgi toplama girişiminde bulunamazsınız.
 • Bizden veya Hizmetlerimizden elde edilen hiçbir hesap veya veriyi satamaz, lisanslayamaz veya satın alamazsınız.
 • İzin olmadan bir başkasının özel veya gizli bilgilerini paylaşamaz veya fikri mülkiyet hakları (ör. telif hakkı ihlali, ticari marka ihlali, taklit veya korsan ürünler) dahil olmak üzere bir başkasının haklarını ihlal edecek herhangi bir eylemde bulunamazsınız.
 • Ürünlerimizi veya bileşenlerini değiştiremez, çevirisini yapamaz, türevlerini oluşturamaz veya ters mühendislik işlemi uygulamazsınız.
 • Önceden yazılı iznimiz olmadan kullanıcı adınızda bir domain adı veya internet adresi (URL) kullanamazsınız.

Kullanıcıları yapamayacakları ilk anda böyle listeleniyor. Yasak olan faaliyetlere biraz daha yakından baktığınızda şirketin kendini koruma çabasında olduğu açıkça görülmektedir. Diğer bir anlamda ben zaten belirttim diyebilmek için yasal olarak sonradan problem yaşamamak için her şeyi yazmışlar. Böylece eğer bir kullanıcı tarafından suç işlenirse ben zaten söylemiştim diyebilme hakkına sahip olacaklar. Böylece sorumluluk, ne zaman ve nasıl imzaladığını bilemediği bir sözleşmenin tarafı olan kullanıcının üzerinde kalacaktır. Devamında ise META sizin verdiğiniz izinlerden açık açık bahsediyor.

Bize Verdiğiniz İzinler

Aramızdaki sözleşme kapsamında, bize Hizmeti sağlamak için ihtiyaç duyduğumuz izinleri de vermektesiniz.

Görüldüğü gibi META açıkça yazmış. Siz bize bazı izinler verdiniz. İşte verdiğiniz izinler diye sıralıyor:

 • İçerikleriniz üzerinde mülkiyet iddia etmemekteyiz, ancak bize içerikleri kullanmamız için bir lisans vermektesiniz.
 • Kullanıcı adınızı, profil resminizi ve ilişkileriniz ve eylemleriniz hakkındaki bilgileri hesaplarla, reklamlarla ve sponsorlu içeriklerle birlikte kullanma izni.
 • Hizmet güncellemelerini cihazınıza indirebileceğimizi ve yükleyebileceğimizi kabul edersiniz.

Ne güzel değilmi? Aslında önce teşekkür edelim META’ya. Sağolsunlar. Instagram’da paylaştığımız içeriklerin Mülkiyet hakkını bize bırakmışlar. Ama bu konuda da şartları var. İçeriklerimizi her türlü kullanabileceklerini söylüyorlar.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun, “Mülkiyet Hakkının İçeriği” başlıklı 683. Maddesinde Mülkiyet hakkı;

Bir şeye malik olan kimse, hukuk düzeninin sınırları içinde, o şey üzerinde dilediği gibi kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisine sahiptir. Malik, malını haksız olarak elinde bulunduran kimseye karşı istihkak davası açabileceği gibi, her türlü haksız el atmanın önlenmesini de dava edebilir. olarak tanımlanmıştır.

Görüldüğü gibi zaten META bizim içeriklerimizden her türlü faydayı sağlıyor. İçerik sahibine kuru bir sahiplik kalıyor. Onu da zaten sizde bırakıyor ki; eğer içerikleriniz ile ilgili bir yasal sorun ortaya çıkarsa bir önceki paragrafta belirttiğimiz gibi o benim sorunum değil diyebilecek. Tüm sorumluluk içeriklerin sahibinin.

Ama yasal bir sorun olmadığı müddetçe ben içerikleri lisanslı olarak kullanırım, her türlü reklam ve sponsorluk kapsamında faydalanabilirim deme hakkını kendisinde görebiliyor.

META’nın her kullanıcısının erişimine açık olarak itina ile hazırladığı Kullanım Koşulları olarak isimlendirdiği ve bir Sözleşme mahiyetindeki bu bilgileri Instagram’da hesap açan kullanıcılar küçük bir kutucuğu işaretleyerek kabul etmiş oluyor. Instagram Kullanım Koşulları yazı dizimize devam ederken gelecekteki yazımızın konusunu da aşağıya bir ipucu şeklinde verelim.

İşte META’nın bize verdiği ilk söz:

Hizmetimiz “olduğu gibi” sunulur. Hizmetimizin her zaman emniyetli ve güvenli olacağını ve kusursuz bir şekilde çalışacağını garanti edemeyiz. YASALARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE, TİCARİ ELVERİŞLİLİĞE İLİŞKİN ZIMNİ HERHANGİ BİR GARANTİ, ÖZEL BİR AMACA UYGUNLUK, ZAPTA KARŞI TEMİNAT VE İHLAL ETMEME GARANTİLERİ DAHİL, AÇIK VEYA ZIMNİ HER TÜR GARANTİYİ REDDEDİYORUZ.