Site Loader

HAYAT SADECE YAPAY ZEKADAN İBARET DEĞİL

Sanırım bu yüzyıla bir isim koymak istesek adı Yapay Zekâ Yüzyılı olacak. Neredeyse her meslek grubunun ağzından düşürmediği bir slogan oldu. Ya da sokak ağzıyla konuşmak gerekirse konuşması içerisinde yapay zekadan bahsetmeyeni dövüyorlar!

Tamam kabul ediyorum, bilişim ve ilgili kavramlar Google algoritmasında çok etkili bir ağırlığa sahipler. Ancak her ortamda, her alanda bahsini geçirmekle de bir kazanç sağlanmıyor. Zaten belki 50 senedir kullanılan bir teknoloji. Ancak internetin ve her türlü sosyal ağın belirleyici bir rol oynadığı şu günlerde gerçekten prim kazandırıcı bir aktör haline dönüştü. Zaman zaman Star Wars serisindeki robotları kontrol eden bir yazlımken, zaman geliyor Ben Robot filmindeki başrol oyuncusunun benliği haline geliyor. Aslında çok daha farklı bir şey bu yapay zekâ. Alt kısmında matematiksel fonksiyonların olduğu, başarısını eğitiminde kullanılan verinin kalitesine borçlu olan bir yazılım.

Hayatın olağan akışına ters olacak biraz ama ne matematikçiler ne de mühendisler yapay zekayı ağzından düşürmeyen kesim. Tamamıyla felsefe yapan sosyal bilimciler. Aslında sosyal bilimler, yapay zekanın uygulama alanı bulduğu en zor alanların başında geliyor. Çünkü sosyal bilimler insan beyninin kendine has yeteneklerini en çok kullandığı alanların başında geliyor. Sadece yapay zekâ konusunda değil, hemen hemen teknolojinin birçok alanında aynı durumla karşılaşmak mümkün. Hemen hemen her fabrikanın üretim hattında bir robot kol ile karşılaşabilirken, bir psikolog veya bir personel müdürünün yerine bir yapay zekâ yazılımını koyamıyoruz. Sosyal bilimler gerçekten farklı özelliklere sahiptir. Hiçbir zaman felsefe yapan bir yazılım ile karşılaşamayacağız. Çünkü o insana özgü bir yetenektir.

Tamam teknolojiyi konuşalım, uygulama alanlarını tartışalım. Ama fazla zorlamayalım. Oluru var olmazı var. En azından dezenformasyon olmasa da mezenformasyon yapmayalım.

İlgili yazılar:

Yapay Zeka Ne Değildir?

Yapay Zeka Hukuku

 

Post Author: admin

One Reply to “HAYAT SADECE YAPAY ZEKADAN İBARET DEĞİL”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir