Site Loader

Neden İnsan Sosyal Ağlarda Kimliğini Gizlemek İster ki?

                Dijital çağa geçişle birlikte artan internet kullanımının neredeyse büyük bir çoğunluğu sosyal medya dediğimiz alanda yoğunlaştı. Facebook kullananların artık orta yaşlı ve hatta yaşlı kabul edildiği bir sosyal medya çılgınlığı yaşıyoruz. Neredeyse kullanılan sosyal ağ platformuna göre bir sınıf ayrımı bile yapılacak durumda günümüzde. Böylesi bir dönem de elbette ki kötü niyetli olan kullanıcılar da Bilişim Suçu, Siber Suç ve daha birçok farklı tanımını yapabileceğimiz bir alanda hünerlerini gösterme çabasındalar.

                Maalesef sosyal ağlardaki fake hesaplar gerçek hesaplardan daha fazla bir sayıya ulaşmış durumda.  Hemen hemen her gün bu sahte hesaplardan ya suç işleniyor ya da suç işlemek için çaba harcanıyor. İşte Sosyal ağların durumu böylesi içler acısı bir halde. Çeşitli yasal düzenlemelerle bu soruna çareler aranmaya çalışılıyor. Özellikle Sosyal Ağ Platformlarının sahibi olan şirketlerden bazı beklentiler var. Henüz çok taze olan yasal düzenlemelerle bu kaos ortamının bir nebze de olsun düzene girmesi umut ediliyor.

                Sosyal Ağ Platformlarının birçoğu profil oluşturma yaşını kontrol etmiyor. Bazıları kullanıcıların beyanlarına bırakmış durumda. Peki, yanımızdan bir an bile ayrıldıklarında aklımızın onlarla kaldığı çocuklarımızın durumu ne olacak? Dünyada metaverse ortamında yaşanan tacizler ve bunlara karşı nasıl önlem alınır konuları konuşulurken bizim ülkemizde Siber Taciz, Siber Zorbalık ve daha birçok siber tabanlı olaylara karşı nasıl önlem alabileceğiz?

                Dark Web, Deep Web gibi tanımlarla internetin karanlık yüzünden bahsedilirken, kontrolsüz sosyal ağ kullanımı ile bu karanlık ortamın bilinen ve herkesin ulaşabileceği bir seviyeye taşındığını endişe içerisinde inceliyoruz. Halihazırdaki durumda bile karşılaşılan Adli Olaylar karşısında suç işleyen kişilerin tespiti konusunda büyük zorluklar yaşarken WEB 3.0 ile birlikte neler yaşanacağını gerçekten tahmin etmek çok zor.

                Anlattıklarımız, Sosyal Ağların Adli Olaylarla kesiştiği ve karşımıza çıkan sorunlardan sadece küçük bir kısmı. Daha birçok problem ise yaşanma sırasını bekliyor. Sosyal Ağ kullanımı konusunda acil eğitime ihtiyaç duyulduğu çok açık. Belki de bu konuda çok daha radikal değişiklikler yapmak gerekiyor. Madem Sosyal Ağların amacı insanlar arası sosyal ilişkiler kurulması, o zaman neden profil oluştururken kimlik bilgileri zorunlu tutulmaz ki. Belki de sosyal ağ platformlarında oluşturulacak profillerde kimlik bilgisi zorunluluğu olsa yukarıda anlattığımız problemlerin birçoğu henüz ortaya çıkmadan çözülecek.

                Neden insan Sosyal Ağlarda kimliğini gizlemek ister ki?

İlgili Makaleler:

Sosyal Medya İle İşlenen Suçlar

Sosyal Medya Hesabı Çalma Olayları Arttı

Sosyal Medya Hukuku

 

Post Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir