Site Loader
Yaşam çalmak

İNTİHALİN ALTIN ÇAĞI

                Türk Dil Kurumu Sözlüğünde: Başkalarının yazılarından bölümler, dizeler alıp kendisininmiş gibi gösterme veya başkalarının konularını benimseyip değişik bir biçimde anlatma; aşırma. Olarak tanımlanan sözcük Arapça kökenlidir. Her ne kadar akademik alanda çalışanların sıkça karşılaştığı bir terim olsa da hayatın hemen hemen her alanında karşımıza çıkabilecek kadar da evrensel bir kullanıma sahiptir.

                Neredeyse insanların birbirlerinin yaşamını aşırdığı bir çağda yaşadığımızdan bu kavram bizi hiç şaşırtmıyor. Sözlük anlamındaki kullanım şekli belki de en masum kullanım şekli olan intihal her geçen gün artıyor. Belki de içerisinde bulunduğumuz Büyük Dijital Dönüşüm Çağı intihal kavramını besliyor ve büyütüyor.

KİŞİSEL VERİ MAHREMİYETİ

                İnternet sayesinde hiçbir sınırın kalmadığı fiziksel dünyada insanlar diğer insanların yaşamlarını izlemeye başladılar. Kişisel verilerinin mahremiyetinin teoride çok konuşulduğu ancak pratikte neredeyse bakkaldan sakız almak kadar kolayca erişilebildiği bir gerçeklik yaşanıyor. 2000’li yılların başında televizyon izleyicilerinin ilk kez karşılaştığı bir Televizyon programı yapılmıştı. Biri Bizi Gözetliyor. Yayınlandığı dönemde çok büyük ilgi toplamışı. İnsanların gündelik yaşamlarını izlemek birçok Televizyon izleyicisinin dikkatini çekmişti. Yıllar sonra kişisel verilere ve özel hayata bakış açısı değiştikçe bu tür programlar eleştirilmeye başlanmış ve oldukça itici gelmeye başlamıştı.

                Yaşadığımız zaman diliminde ise birilerinin bizim hayatımızı izlemesi çok itici ve rahatsız edici geliyor. Öte yandan kendimiz hayatımızı gözler önüne sermekten kaçınmıyoruz. Neredeyse yaşadığımız her anı sosyal medyada paylaşarak kendi isteğimizle izlenmek istiyoruz. Artık programın adı değişti. Birileri Beni İzlesin. İşte tam burada hayatımızın nasıl aşırıldığı kısmına geliyoruz. En çok kullanılan sosyal ağ uygulamalarından olan Twitter uygulamasında toplumda tanınan ünlü kişilerin isimlerini arama bölümüne yazdığımızda birçok profile rastlamamız çok olası bir durum. Aynı durumu Instagram uygulamasında da görebiliyoruz.

YAŞAM AŞIRMAK

Kendimiz ile ilgili paylaştığımız fotoğraf ve videolar birileri tarafından aşırılıp sanki kendilerinin yaşamlarıymış gibi paylaşılıyor. Akademik alanda kullanılmasına alıştığımız intihal kavramı karşımıza yaşam içerisinde çıkıyor. İnsanlar çok rahatlıkla başkalarının yaşamlarını aşırmak suretiyle Yaşam İntihali kavramını hayatımıza sokuyor. Peki yaşamının yani hayatından karelerin aşırılmasına insanlar nasıl tepkiler veriyor. İşte burada garip bir durumla karşılaşıyoruz. Eğer fotoğraflarını kullandığı kişinin hesabını da etiketliyorsa veya instagram hikayesinde fotoğraf sahibinden de bahsederek paylaşıyorsa hiçbir sorun yok. Ama aynı medyayı kaynak! Göstermeden paylaşıyorsa hiç de hoş olmuyor. Aslında aynı akademik alanda olduğu gibi bir durum yaşanıyor.

Benim hayatımı paylaşamazsın değil benim hayatımı bensiz paylaşamazsın. Eyy Instagram, sen nelere kadirsin!

Kişisel Verilerin Sms Tuzağıyla Elde Edilmesi

Hukuk ve Bilişim Dergisi Kişisel Verilerin Korunması Makaleleri

Post Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir