Site Loader
Dijital bağımlılık

BİZ OLAYI ÇOK YANLIŞ ANLAMIŞIZ

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırma sonucunda Türkiye’nin Dijital Karnesi başlığıyla yayınlanan rapor içerdiği istatistik bilgileri nedeniyle büyük ilgi çekmişti. Özellikle 85.59 milyonluk nüfusumuzun 81.68 milyon akıllı telefon kullanıcısına sahip olması gerçekten dikkat çekici bir bilgiydi. Nüfusumuzun 71.38 milyonu aktif olarak interneti kullanırken 62.55 milyonluk bir kesim ise Sosyal Medya kullanıcısı olarak raporda yerini aldı. Raporda, Instagram uygulaması, kullanılan sosyal ağ programlarının lideri olarak yer aldı. Her ne kadar interneti kullanan kişilere sorulduğunda internet kullanım amacının Bilgiye ulaşmak olduğunu söylese de istatistik sonuçları ve son günlerde yaşananlar durumun pek de öyle olmadığını gösteriyor.

Eğitim alanında öğretmenler tarafından yeni ölçme değerlendirme araçları arayışı başladı. Yıllardır ev ödevi gibi hem öğretici hem de araştırmaya teşvik edici bir yöntem kullanılırken teknoloji bu ölçme aracının işlevsiz bir hale gelmesine neden oldu. Yapay zeka teknolojilerinin hızlı gelişimi sonrasında ChatGPT gibi teknolojiler hemen hemen her derste ödev, proje gibi konularda öğrencilerin tercihi olmaya başladı. ChatGPT uygulamasının kullandığı yapay zeka algoritmalarındaki gelişmeler bu uygulama kullanılarak yapılan ödevlerin de kalitesini yükseltti. Ödevin öğrencinin kendisi tarafından yapılmadığının tespit edilmesi de her geçen gün zorlaşmaya başladı.

Öğretmen öğrenciye ödev verirken öğrencinin zamanı planlı kullanmayı öğrenmesine katkı sağlamasını amaçlamaktadır. Ayrıca ödev öğrencinin bilgi kaynaklarını tanımasını ve bu bilgi kaynaklarını kullanma becerisini artırmayı da sağlamaktadır. Ancak ChatGPT gibi uygulamaların bilgiye erişimi kolaylaştırmak yerine ödev başlıklarını kopyala yapıştır eforu ile ödev hazırlamada kullanılması ile bu çok önemli eğitim aracı da tarihe gömülmek üzeredir. Öğretmenlerin bu konuda ne yapacağını tam olarak bilmediği de görülmektedir.

Yüksek bilgi kirliliği nedeniyle gerçek ve doğru bilgiye ulaşmakta zorluk çekilmeye başlanan internet ortamından sonra bir de araştırmaya dayalı öğrenmenin yerini almış olan kopyala yapıştır ödev hazırlama sistemi eğitim alanında yeni yeni ortaya çıkan sorunların başına yerleşmiştir. İnternet kullanımı deyince ilk önce sosyal ağ uygulamalarının akla geldiği bir internet kullanım alışkanlığı olduğu için bu tür problemlerin gelecekte artacağı düşünülmektedir. Bir başka anlatımla bu teknolojiyi de yanlış kullanarak büyük fayda sağlayacakken öğrencinin araştırma tembelliğine kapıldığı söylenebilir.

Her ne kadar siber güvenlik gereği önem kazanmış olan teknoloji okur yazarlığı konusunun bu kapsamda da değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Küçük bir değişimle Teknolojiyi doğru kullanma başlıklı bir eğitim oluşturulmalı ve okul öncesi çağdan itibaren verilmelidir. Yazının başında verdiğimiz akıllı telefon istatistiklerinin içerisinde bebeklerin mamalarını yemeleri esnasında annelerinin akıllı telefonlarından youtube videoları izlemelerinin yer almadığını düşündüğümüzde %95.4 gibi oldukça yüksek bir oran olduğu görülmektedir. Eğer mama sandalyesinde kullanılan akıllı telefonları bu istatistik bilgilere eklersek sadece doğumhanede yeni doğmuş bebekleri akıllı telefon kullanmayan kesimde gösterebileceğiz. Sanırım bu gidişle beşikten mezara olan yolculukta en sadık yârimiz akıllı telefonlar olacak.

Post Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir