Site Loader
Ponzi

PONZİ: YÜKSEK KAZANÇ BEKLENTİSİ VE DOLANDIRICILIK

Hiç eskimeyen bir dolandırıcılık yöntemidir. Teknolojinin gelişmesiyle çeşitli teknolojik yöntemleri de bünyesine katan Ponzi Sistemi hala sıklıkla kullanılmakta ve az eforla çok para kazanmayı hayal eden kişileri tuzağına düşürmektedir. Sistemin temeli Yüksek Kazanç Vaadidir. Ancak olmazsa olmazı ise Yemleme diye tabir edilen ve bir süre bu yüksek kazanç vaadinin yerine getirilmesiyle oluşturulan geçici güvendir.

Charles Ponzi

Sistemin mucidi ve isim babasıdır. 1900’lü yılların başında İtalya’dan Amerika’ya göç eden Charles Ponzi bir şirket kurmuş ve %50 getiri vaadiyle kısa sürede birçok yatırımcıya ulaşmıştır. Bu yatırımcılara vaat ettiği kazancı ise sisteme yeni yatırım yapan katılımcıların yatırımlarından karşılamakta ve yatırımcı sayısını hızla büyütmekteydi. Tüm yatırımcılar şirketin kazanç yaptığını düşünürken ortada yapılan bir iş yoktu ve sadece para sirkülasyonu mevcuttu. Charles Ponzi’nin oyunu ise 1920’li yıllarda yaptığı işin yasallığının sorgulanması ile ilgili haberler çıkmaya başladığında bozuldu. Sistemin temelindeki yatırımcıların duyduğu güven sarsılınca yatırımcılar yatırımlarını talep etmiş ve sistem çökmüştü. Charles Ponzi cezaevinde öldüğünde cebinde sadece 75 doları vardı. Geride birçok mağdur kalmıştı.

Bernie Madoff

Charles Ponzi’nin yüzyılın başında icat ettiği bu sistemin hala geçerliliğini ispat eden kişi ise tam bir yüzyıl sonra yaklaşık 9 bin kişiyi dolandıran Bernie Madoof’tu. Ne kadar zaman geçerse geçsin insanların aynı yalanlara inanması ve aynı zaaflara sahip olması Bernie Madoff’un başarısını sağlamıştı. Bernie Madoff eğer 2008 yılında yaşanan finansal kriz olmasa belki de hiç ortaya çıkmadan tarih sahnesinden çekilecekti. Onun başarısı çok daha disiplinli olması ve özellikle mağdurlarını daha normal yatırımcılardan seçmesiydi.

Görüldüğü üzere yüzyıllar geçse de finansal dolandırıcılıklar var olmaya devam ediyor. Teknolojinin gelişmesi ise hem mağdurların sayısının daha hızlı artmasına hem de iletişimin hızı nedeniyle dolandırıcıların daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Diğer sık rastlanan dolandırıcılık yöntemleri ile karşılaştırıldığında Ponzi sisteminin en büyük ayırt ediciliği ise mağdurların aslında yasal gözükmeyen bir miktarda kazanç için bu sistemde yer almalarıdır. Mobil cihazları yaygınlaşması ve internetin yaygın kullanımı bu sistemin çeşitlenmesine katkıda bulunmuştur. Özellikle sanal bir çiftlik oyunu gibi görünen çiftlikbank dolandırıcılığı da ponzi sisteminin teknoloji ve oyun dünyası ile kaynaşmasından ortaya çıkan bir çeşididir. Gerçek hayatta mevcut olan sistemlerin yazılımlar ile kopyalanması ve sanal bir ortamda mağdurlara sunulması teknoloji destekli ponzi dolandırıcılıkları olarak sıkça yaşanmaktadır.

Sanal yatırım araçları, sanal emlakçılık, sanal çiftlikler ve daha aklımıza gelmeyen birçok işlemin taklit edilerek sanal dünyada mağdurlara sunulmasıyla bu dolandırıcılık yöntemi her gün kendini geliştirmektedir. Büyük kazanç vaadi ile kısa sürede çok kazanç elde etmek isteyenleri tuzağına düşüren bu yöntemin dayandığı temel olan insani zaafların hiçbir zaman yok olmayacağı düşünüldüğünde ne ponzi mağdurları tükenecektir ne de ponzi dolandırıcılığı bitecektir.

Kimsenin Sizi Aldatmasına İzin Vermeyin!

Post Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir