Site Loader

KAMU SPOTU NİYETİNE

                Son günlerde Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok platformda yapay zekanın sınırlandırılması konusu tartışılıyor. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu, dünyanın ilk yapay zekâ yasası olarak nitelendirilen, “Avrupa Birliği Yapay Zekâ Yasası” (EU AI Act) olarak bilinen düzenlemenin taslak metnini onayladı. Her gün yapay zekâ ile ilgili ya bir sınırlama tartışması yaşanıyor ya da farklı bir bakış açısı sunuluyor.

                Tüm bu gelişmelerin ötesinde sosyal ağlarda yapılan paylaşımların kullanıcıların başına nasıl bir iş açabileceği konusunu en çarpıcı olarak gözler önüne seren ise kısa bir sürede en çok seyredilen videolar arasına giren Nachricht von Ella | Without Consent, “Ella’dan Mesaj | Rızası olmaksızın” videosu oldu. Peki bu kadar kısa sürede yüz binlerce kez izlenen bu videonun özelliği neydi?

                Bugüne kadar sosyal ağlarda yapılan paylaşımların içerdiği video ve fotoğrafların gelecekte izinsiz olarak birçok yerde kullanılabileceğinden bahsettik. Hatta yapay zekâ teknolojilerinin besininin veri olduğunu ve bu verinin de temel kaynağının sosyal ağlar olduğunu anlattık. Ama bu video özellikle çocuklarını sosyal ağlarda sıkça paylaşan ebeveynler için tam bir tokat etkisi yaratacak gibi.

                Video, Almanya’da posta ve telefon hizmetlerinin özelleştirilmesiyle ortaya çıkan ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren şirketler grubu olan Deutsche Telekom tarafından hazırlanmış. Video içeriğinde ebeveyni tarafından sosyal ağda fotoğrafı paylaşılan bir çocuğun yapay zekâ algoritmaları içeren programlar ile yetişkin bir vücuda yerleştirilmesi anlatılıyor. Video süresinde bu işlem yapılarak izleyicinin deneyimlemesi sağlanıyor.

                Henüz 9 yaşında olan Ella’nın ebeveynleri kızlarının sadece bir fotoğrafından elde edilen görsel özelliklerinin yapay zeka algoritması ile nasıl değiştirilip yetişkin bir Ella’ya dönüştüğünü ve oluşturulan yetişkin Ella’nın bir sinema salonu perdesinde kendilerine hitap etmesini şaşkınlıkla izliyorlar.

                KVKK, GDPR vb. kanun metinleri ancak kişiyi yasadışı eylemlere karşı koruyabilir. Bu videodan da görüldüğü üzere insanı kendisinden koruyacak bir mevzuat henüz düzenlenmiş değildir. İnsanı kendisinden korumak yasalarla mümkün değildir. Bu konuda insanın kendisini ve çocuğunu koruması için öncelikle muhtemel tehditleri anlaması ve idrak etmesi gerekmektedir. Sosyal ağlar gibi milyonlarca kullanıcının birçok farklı amaç için kullandığı platformlarda paylaşacağı verileri özenle seçmesi ve paylaşması alınabilecek önlemlerin en başında gelmektedir. Teknolojinin dost mu yoksa düşman mı olacağını yine teknolojiyi kullananlar belirleyecektir.

Nachricht von Ella | Without Consent,

Kişisel Verilerime Dokunmayın

Post Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir