Site Loader
nickname

NİCKNAME: KARANLIK DÜNYANIN ANAHTARI!

İnsanların kendini gizleme ihtiyacı çok eski zamanlardan beri vardır. İnsanlar kendilerini gizlemek için maske kullanmışlardır. Bildiğimiz en eski maske örnekleri M.Ö. 9000-7000 yıllarına, yani Neolitik Döneme aittir. Kötü ruhları kovmak amacıyla yapıldığı düşünülen bu maskeler, taştan oyulmuş ya da pişirilmiş kilden yapılmıştır. Amaç yüzü gizlemek ve tanınmaz olmaktır.

Günümüzde teknolojinin gelişimine paralel olarak taş maske yerine dijital maskeye terfi edilmiştir. Nickname modern dünyanın ilk maskesidir. Özellikle sosyal medyanın keşfi ile nickname altın çağını yaşamaya başlamıştır. Peki bir sosyal ağ kullanıcısı neden kendi kimliğini gizleyerek bir nickname kullanma ihtiyacı duyar? İlk anda aklımıza gelen cevap kendi kimlik bilgilerini kullanmadan sosyal ağ hizmetlerinden faydalanmak istemek olur herhalde. İşte burada insanların sosyal ağları kullanma amaçlarının da incelenmesi gerekliliği ortaya çıkar.

Siber suçlar dediğimiz, bilişim cihazları kullanılarak ya da bilişim cihazlarına/ortamlarına karşı işlenen suçların büyük bir çoğunluğunda kimliği tespit edilemeyen kişilerin fail olduğu görülmektedir.  Buradan da anlaşılıyor ki kendi kimliğini gizleme ihtiyacı duyan internet kullanıcıları pek de iyi amaçlar için bu hizmetleri kullanmıyorlar. Sosyal ağ alanında çok bilinen “Fake” yani sahte hesapların da genellikle suç olarak kabul edilen eylemleri gerçekleştiren kişiler tarafından kullanıldığı görülmektedir. Daha ileri aşamada ise bu sahte hesapların yazılım kullanılarak hızlı bir şekilde oluşturulması ve topluca çeşitli amaçlar için kullanılmasıdır. Bu tür hesaplar ise Bot hesaplar olarak adlandırılmaktadır.

Nickname kavramının online bilgisayar oyunlarında masumane amaçlar ile başlayan yolculuğu günümüzde fake ve bot hesaplar ile pek de masum olmayan amaçlar ile devam etmektedir. Kendi kimliklerini gizleyerek açılan sahte sosyal ağ hesapları günümüzün en büyük sorunlarından olmaya başlamıştır. Gerçek dünyanın hızla Metaverse kavramına evrildiği şu günlerde fake sosyal ağ hesapları da Metaverse dünyalarında dolaşan maskeli avatarlara dönüşmeye başlamıştır. M.Ö insanların taktığı taş maskeler yerini avatarların taktığı dijital maskelere bırakmıştır. Yıllar boyunca maskenin yapı maddesi değişse de işlevi değişmemiştir.

Post Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir