Site Loader

Sosyal Medya Hesabım Çalındı! Nasıl Geri Alabilirim?


Gece yatarken en son yaptığımız iş artık süt içmek değil, sosyal medya hesaplarımızı kontrol etmek. Kimler fotoğraflarımızı beğenmiş ve kimler yeni paylaşımlar yapmış. Evet artık bu çağda alışkanlıklarımız hızla değişiyor. Bazen internetsiz kalmak susuz kalmaktan daha fazla acı verir oldu. İşte böyle duygular içerisindeyken o en önemli varlığımıza erişimimizi kaybetmek. Sosyal medya uygulamamızı akıllı telefonumuzdan açtığımız anda “Şifrenizi girin” ve sonrasında “Şifreniz Yanlış” gibi mesajlarla karşılaşmak. İşte en korkunç anlardan birisi ile karşılaştık. Hemen aklımıza Şifrem çalındı mı acaba?” sorusu geliyor.

İşte genelde böyle başlayan bazen de arkadaşlarımızın telefonla bizi arayıp, “Senin hesabından bir mesaj geldi. Sen mi gönderdin?” tarzında sorularını müteakip hesap kontrolü yaptığımız ve hesabımıza giremeyince anladığımız bir durum. Maalesef internetin büyük bir hızla yaygınlaşması ile sosyal medya kullanıcılığı da buna paralel ve bazen de bunu geçen bir hızla çoğalıyor. Artık orta yaş ve altında herhangi bir sosyal medya uygulamasında hesabı olmayan kişi yok gibi. Resmi istatistiklere baktığımızda sosyal medya kullanıcılığının artık ilkokul seviyesine kadar indiğini görebiliyoruz.

Peki böylesi yaygın kullanılan bir uygulamalar dünyasında acaba kaç kişi uygulamayı yazan ve işleten uzmanların bu uygulamaların internet ortamındaki sitelerinde yaptıkları uyarıları okuyup bu uyarılara göre kullanıyor. Zaten tüm problemler bu noktada başlıyor. Bu yazıdan sonra kullandığınız uygulamaların sayfalarındaki genelde “Yardım” başlığı altındaki uyarıları okuduğunuzda aslında her türlü bilginin burada yazdığını göreceksiniz.

Maalesef eczaneden ilaç aldığımızda prospektüsü okumadığımız gibi bu uygulamaların kullanım prospektüslerini de okumuyoruz. Hemen uygulamaları kurup, bir hesap oluşturup sosyal medya dünyasına adım atmak istiyoruz. İşte siber korsanlar da bu sürecin böyle olduğunu çok iyi biliyorlar. Kullanıcıların nelere dikkat edip etmediklerini, nasıl hatalar yaptıklarını kendi aralarında kurdukları forum sitelerinde birbirleriyle paylaşıyorlar. Yazılım uzmanlarının karşılaştıkları hata ve yazılım açıklarını sürekli takip ediyorlar. Böylesi bir ortamda önceden hiç otomobil koltuğuna oturmamış ve ilk kez spor bir yarış arabası kullanacak olan acemi şoför gibi internet dünyasına adım atan sosyal medya kullanıcılarını ısrarla takip edip onların hesaplarını ele geçirmek peşinde oluyorlar.

Sosyal Medya Hesabıma Giremiyorum

İşte hesabımıza giremiyoruz ve bir başkası hesabımızı ele geçirdi. Böyle bir durumda yapacaklarımız ikiye ayrılıyor. Önce hesabımızı tekrar almak ve sonrasında ise bunu yapan kişi ya da kişilerden şikayetçi olmak. Hesabımızı ele geçiren siber saldırganın amacı ve yaptığı faaliyetler de aslında bu aşamalardan hangisini önce yapacağımızı belirliyor. Eğer hesabımızı ele geçiren saldırgan hemen suç olacak faaliyetler yapmaya başlamış ise hemen adli işlem olan suç duyurusunda bulunmak yani Cumhuriyet Savcılıklarına gidip dilekçe ile şikâyet etmek gerekiyor.

İnternet ortamında işlenen suçlarda suçun işlendiği zaman saniye bilgisine kadar büyük önem taşır. O sosyal medya hesabının hangi andan itibaren kontrolünüzde olmadığı bilgisi sosyal medya hesabınızın kullanılarak işlenen suçlardan sorumlu olup olmamanızı belirleyecektir. Bu konuyu bir başka yazımızda ayrıntılı olarak ele alacağım. Şimdi öncelikli olarak nasıl hesabımızı yeniden ele geçireceğiz bunu konuşalım.

Tüm sosyal medya uygulamaları kendi sayfalarında, Hakkında, Koşullar, Gizlilik, Yardım vb. başlıklar altında bilgiler sunmaktadırlar. İşte bu bilgilerden genellikle “Yardım” başlıklı olan kısımda bu tür durumlar ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Burada hesabımızın bir başkası tarafından ele geçirilmiş olma ihtimalini içeren kısma bakıp oradaki bize söylenen adımlara göre hareket etmek hesabımıza kavuşma yolunda atacağımız adımlardan ilki olacaktır. Buradaki adımlardaki işlemleri takip ederek o hesabın bize ait olduğunu ispat ederek hesabımıza kavuşmamız mümkündür.

Ancak uygulamaya ilk kayıt olduğumuz zamanda bizden istenen gerekli bilgileri vermediysek bu geri alma işlemi zorlaşmaktadır. Özellikle, “fake hesap” dediğimiz yani kendi gerçek bilgilerimizi vermeyip doğru olmayan bilgilerle açılmış bir hesap ise bu zorluk bir daha o hesabı geri alamamaya kadar gitmektedir. Çünkü sosyal medya uygulama şirketleri bu tür gerçek olmayan bilgilerle oluşturulan hesaplara olumsuz gözler bakmaktadırlar. Genelde sosyal medyada işlenen suçlar bu tür fake hesaplar kullanılarak yapılmış olmaktadırlar.

Bizim konumuz gerçek bilgilerle açılan sosyal medya hesaplarıdır. Burada sosyal medya hesabına ilk kayıt yapılırken sizden istenen telefon ve bir başka e-posta bilgisi girmek bu tür olaylar karşısında hesabımızı yeniden kazanmak için çok önemli. Biraz önce de belirttiğim gibi eğer ilk kayıt esnasında tüm gizlilik ve güvenlik basamaklarına uyarak hesabımızı açmış olursak bu tür sıkıntılı olaylarla karşılaşma ihtimalimiz azalır.

Siber saldırgan bir sosyal medya hesabını ele geçirdiği zaman önce şifresini değiştirir. Bu arada bizim kayıtta kullandığımız e-posta hesabına bir uyarı e-postası gelir. “Bu hesabın şifresini değiştiren siz misiniz?” Eğer siz şifre değişikliği yapmıyorsanız demek ki bir başkası hesabınızı ele geçirmiş ve şifrenizi değiştiriyor demektir. Saldırgan daha sonrasında hesabı tam olarak ele geçirmek için bu sefer hesabın bağlı bulunduğu e-posta hesabı ve daha da sonrasında telefon bilgilerini değiştirir ki sizin hesabınıza erişip tekrar geri almanızı engellemek ister.

Instagram’da Hesap Geri Alma

Bu tür bir hesap çaldırma olayını bir sosyal medya uygulaması olan Instagram üzerinden açıklayalım. Diğer sosyal medya uygulamaları da genelde birbirine benzer yardım seçenekleri sunmaktadır. Eğer Instagram hesabınız bir başkası tarafından ele geçirilmişse hemen “https://www.instagram.com/” internet adresine girip alt kısımdaki “Yardım” sekmesini tıklamanız ve açılan bölümde “Yardım Merkezi” ve bu bölümdeki “Gizlilik, Emniyet ve Güvenlik” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Burada karşımıza gelen ekranda “Giriş Yapamıyorum” başlığı altındaki “Instagram hesabımın bir başkasının eline geçtiğini düşünüyorum.” bölümüne girdiğimizde karşımıza belirli adımlar çıkmaktadır. Bu adımları sırayla uygulayarak hesabınız geri alabilirsiniz. Eğer siber saldırgan hesabınızla ilgili tüm ayarları değiştirmişse bu geri alma süreci uzayacaktır. Instagram destek merkezinden online yardım almanız ve destek merkezinin istediği bilgileri göndermeniz gerekebilir. Bu aşamalarda mutlaka karşınızda size yardım eden kişilerin gerçekten ilgili sosyal medya uygulamasının çalışanları olduğunu sık sık kontrol edin. Hesabınızı geri almaya çalışırken daha fazla bilgi ve değer kaybına uğramayın.

Eğer instagram hesabınız maddi değer getirecek kadar fazla bir takipçi sayısına sahip değilse saldırgan ya sizi panik içerisine sokarak daha fazla bilgi ele geçirme peşindedir, ya da sizin hesabınızı başka siber saldırı ve siber suç işlemede basamak olarak kullanacaktır.

Eğer siber suçlar ve siber saldırılar konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz daha fazla kayıp yaşamamanız için mutlaka bu konularda uzman kişilerden destek almanız sizin faydanıza olacaktır. Bu konuyu bir örnekle açıklamak istiyorum. Sizin Instagram hesabınızı ele geçiren saldırgan Instagram hesabınızdan sizin banka hesabınızı ele geçirmiş görüntüsü içeren bir görsel yayınlayabilir. Siz de bu görseli görünce hemen panik yapıp banka kartlarınızı iptal ettirmek için bankaları aramaya ve kullandığınız bankaların internet sitelerine girme çabası içerisindeyken sizin hata yapma ihtimalinizi kullanarak daha fazla bilgi elde etmeye çalışabilirler. Tam bu esnada sizi telefonla arayıp bir sosyal mühendislik saldırısı yaparak sizden daha fazla bilgi alabilirler. Bu tür birbirini destekleyen siber saldırı çeşitleri ile yapılan bir çok gerçek durum mevcuttur.

Böyle bir sosyal medya hesabı çaldırma durumuyla karşılaştığınızda önce sakin olup sakince gerekli geri alma adımlarını uygulamanız gerekiyor. Eczaneden aldığınız ilaçların prospektüsünü okumadan kullanmamanız gerektiği gibi sosyal medya hesaplarınızı da güvenlik prosedürlerini okumadan kullanmamanız gerekmektedir. Sonradan çok üzülmemek için hemen şimdi sosyal medya hesaplarınızın giriş ayarlarını güvenli hale getirin. Cep telefonu doğrulama işlemlerini yapın. Bir adet güvenli alternatif e-posta adresi belirleyin. Bir başka cihazda sosyal medya hesabınızda oturum açılması için mutlaka onayınızın istenmesi şartını aktif hale getirin. Şifrenizi şifre karmaşıklık kurallarına ve yeterli uzunluk kurallarına uygun belirleyin. Sosyal Medya şifrenizi sadece o uygulamaya özel belirleyin ve kullanın. En önemli olanı da size gönderilen mesajlardaki hiçbir bağlantıya kontrol etmeden tıklamayın. Bu önlemler yeterlimi? Tabi ki değil. Sadece sizi siber saldırganlara kolay av olmaktan çıkaracak kadar temel önlemler. Gerçek olan ise internette hiçbir zaman tam güvenlik sağlamak mümkün değildir. Sosyal Medyada güvenli seyahatler dilerim.

 

 

 

Post Author: admin

2 Replies to “Sosyal Medya Hesabım Çalındı! Nasıl Geri Alabilirim?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir