Site Loader
Herkes kendi davasını kendisi takip edebilir. Avukat tutmak bir zorunluluk değildir. Ancak Adliyelerde vekaletle sadece avukatlar davaları takip edebilirler.

Herkes kendi davasını kendisi takip edebilir. Avukat tutmak bir zorunluluk değildir. Ancak Adliyelerde vekaletle sadece avukatlar davaları takip edebilirler.

Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder.

Avukatlığın amacı; hukuki münasabetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır.

Avukat bu amaçla hukuki bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder. Avukatlar, yüklendikleri görevleri bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmek ve avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranmak ve Türkiye Barolar Birliğince belirlenen meslek kurallarına uymakla yükümlüdürler.

Avukat ve Usul Hukuku

Davanızı bizzat kendiniz takip etmek istiyorsanız, usul hukuku dediğimiz hukukun işleme yöntemlerine çok iyi bir şekilde hakim olmanız ve bazen ayrıntılı bilmeniz gereklidir. Oldukça ayrıntılı bilgiler içeren usul hukukunu, kolayca okuyup, öğrenemediğiniz gibi birde bunu davanıza uyarlayıp kolayca kullanamazsınız. Ayrıca özellikle ceza davalarında mahkeme içerisinde duruşma esnasında soğukkanlı kalarak kendinizi savunmanızda kolay bir şey değildir. Özellikle Ceza davalarında Avukatlar dahi kendilerini savunması için Avukat tutmaktadırlar. Kendinizi ifade etmekte zorlanabilirsiniz.

Avukat tutarak ödeyeceğiniz Avukatlık ücretinden kaçınmak için kendiniz davanızı takip ederseniz, dava esnasında kaçırdığınız bir itiraz süresi yada başvuru süresi sonrasında daha büyük bir maddi kayıpla yüz yüze gelebilirsiniz. Bazen bu kayıp kaçındığınız Avukatlık ücretinden kat be kat fazla olabilmektedir. Bu yüzden bir hukuki yardıma ihtiyaç duyduğunuz zaman profesyonel bir avukatlık hizmeti almanız dava sürecinizin sağlıklı yürümesi için alınacak mantıklı bir karar olacaktır.

Görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime, hele ne iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar tarih boyu köle kullanmadılar ama hiçbir zaman efendileri de olmadı! (Molierac)

İlgili Yazılar :

Post Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir